Kabina walk-in – wygodna, praktyczna i bezpieczna

Kabina walk-in, co to znaczy?

Kabina walk-in to kabina prysznicowa, której nie zamykamy drzwiami. Jest stworzona z jednej lub kilku ścianek szklanych mocowanych wspornikami do ściany i możemy do niej swobodnie wejść i wyjść. Brak klasycznych drzwi prysznicowych ma bardzo wiele zalet - począwszy od wyjątkowej wygody użytkowania, po niezwykłą łatwość utrzymania w czystości.

Kabiny walk-in to także nieograniczone możliwości aranżacyjne - takie rozwiązanie pozwala stworzyć kabinę odpowiadającą naszym potrzebom i idealnie dopasowaną do naszej łazienki. Podobnie jak w przypadku klasycznych kabin, także w ofercie ścianek walk-in możemy wybierać wśród różnych modeli i kolorów wsporników i profili i samodzielnie stworzyć kabinę idealną.

Kabina walk-in - wygoda i bezpieczeństwo

Wygoda użytkowania jest największą zaletą kabin typu walk-in. Nie chodzi tu jedynie o swobodę dostępu do kabiny, ale także łatwość w utrzymaniu w czystości - brak drzwi to także brak zawiasów lub prowadnic, których czyszczenie jest największą zmorą użytkowników kabin prysznicowych. Zarówno zawiasy, jak i prowadnice to elementy, które z czasem się zużywają, a ich wymiana rzadko jest możliwa. Kabiny walk-in to rozwiązanie bezobsługowe i bezawaryjne.

Kabina typu walk-in jest także polecana dla osób starszych i z trudnościami w poruszaniu się, ponieważ jest łatwo dostępna i bezpieczniejsza. Przede wszystkim nie trzeba otwierać drzwi, ani pokonywać progu, jeśli kabina jest zamontowana bez brodzika. Brak drzwi oznacza też, że nic nie zajmuje przestrzeni w kabinie, ani w łazience. Szerokość wejścia do kabiny można dostosować w taki sposób, aby pod prysznic swobodnie wjechać wózkiem inwalidzkim.

Kabina walk-in - nieskrępowana swoboda aranżacji

Zalety kabin walk-in doceniają też projektanci. Dużym plusem jest możliwość stworzenia kabiny prysznicowej o dowolnym, niestandardowym rozmiarze, dopasowaną do warunków mieszkaniowych. Nie jesteśmy ograniczeni wielkością brodzika (jeśli go nie stosujemy) - w małej łazience kabina może być na przykład wąska i długa, a w dużej łazience, za pomocą łączenia ścianek walk-in możemy stworzyć całą strefę prysznicową z miejscem na deszczownicę, słuchawkę, natrysk z hydromasażem i siedzisko.

W małej łazience montaż kabiny walk-in oznacza, że nie trzeba planować miejsca na otwieranie drzwi, a to duże ułatwienie w projektowaniu wnętrza. Dodatkowo, minimalistyczne profile ścianki nie zamykają i nie ograniczają wizualnie przestrzeni, dzięki czemu nawet mała łazienka wydaje się przestronniejsza, tak jak w projekcie Pauliny Pawlikowskiej z salonu łazienek Bokaro w Toruniu. W tej aranżacji wąski czarny profil i wspornik ścianki Evolve SID-M jest dodatkową ozdobą w tym samym kolorze, co baterie i akcesoria.

Rodzaje kabin prysznicowych walk-in

Klienci rozważający montaż kabiny walk-in najczęściej obawiają się zalewania łazienki wodą z natrysku. Aby woda nie zalewała podłogi najważniejszy jest oczywiście odpowiedni odpływ oraz wyprofilowanie posadzki prysznica. Problem wody pryskającej od słuchawki lub deszczownicy można zniwelować odpowiednio ustawiając ściankę kabiny względem słuchawki prysznica lub - w dużych kabinach, zawężając przejście przy pomocy dodatkowych ścianek lub półścianek.

Kabiny prysznicowe walk-in można montować na wiele sposobów. W dużej łazience za pomocą ścianki walk-in można stworzyć kabinę dostępną z dwóch stron lub dowolnie konstruować z pojedynczych ścianek całą strefę prysznicową. Można również wybrać jedną z gotowych konfiguracji dostępnych w różnych rozmiarach, na przykład z kolekcji Modinus.

 

Kabina walk-in bez brodzika

Kabiny walk-in najczęściej montuje się bez brodzika - wtedy w pełni korzystamy z ich zalet - bezprogowego wejścia oraz jednolitej posadzki w całej łazience. Ma to szczególne znaczenie w aranżacji małych łazienek, ponieważ spójna podłoga nie dzieli przestrzeni i optycznie ją powiększa.

Przy montażu bez brodzika należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na etapie projektowania instalacji trzeba zaplanować wysokości spadków rur, syfonów oraz rodzaj odpływu - klasyczny, liniowy lub ścienny (np. Bellezza Exclusive). Przed montażem płytek lub innej posadzki (np. żywicy) należy wykonać odpowiednią izolację przeciwwodną, a płytki lub posadzkę wyprofilować w stronę odpływu, aby zapobiec wylewaniu się wody na zewnątrz prysznica.

Montaż kabiny walk-in bez brodzika jest nieco bardziej skomplikowany niż montaż na brodziku, ale profesjonalnie wykonany będzie cieszył użytkowników łazienki przez długie lata.

Kabina walk-in montowana na brodziku

Kabinę walk-in można również montować na klasycznym brodziku. Taką opcję należy wybrać, kiedy nie ma możliwości wykonania posadzki w spadku, a wkucie odpływów jest technicznie niemożliwe lub zbyt kosztowne. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno mniej kłopotliwy montaż - spadki w brodzikach są wykonane fabrycznie, nie trzeba się więc obawiać, że zostaną nieodpowiednio lub nieestetycznie wykonane.

Montaż na brodziku polecamy również przy aranżacjach z płytką polerowaną, która nie nadaje się na posadzkę prysznica ze względu na nieodpowiednie parametry antypoślizgowości. Można wówczas wykonać całość łazienki w płytce polerowanej, łącznie z podłogą, a jedynie pod prysznicem zastosować brodzik.

Nie jest też problemem inny materiał wykonania brodzika - można już znaleźć brodzki w różnych kolorach (np. z kolekcji Evolve Hekla-D) i dopasować je do aranżacji. Jedyną wadą montażu kabiny walk-in na brodziku jest powstanie progu przy wejściu do kabiny.

Dekoracyjne profile i wsporniki do kabin walk-in

Wsporniki i profile kabin walk-in mogą być dodatkowym elementem dekoracyjnym w łazience. Polecamy dobierać kolor profili i wsporników do koloru baterii lub innych dodatków - grzejników, wieszaków, luster i lamp.

Czarne profile i wsporniki będą się doskonale komponować z czarną armaturą i akcesoriami (np. z kolekcji Evolve Jazz-D) w aranżacjach w stylu loftowym lub industrialnym, a nawet - jako mocny akcent - w łazienkach skandynawskich.

Złote wykończenie kabiny polecamy do projektów w stylu modern classic, art deco lub retro, w połączeniu z płytkami imitującymi marmur, złotymi bateriami i lampami. W projekcie Marty Micał z salonu łazienek Bokaro w Rzeszowie elegancki profil i wspornik kabiny współgrają z delikatnymi złotymi akcentami dyskretnie rozmieszczonymi w całym wnętrzu.

Powiązane produkty