Płytki imitujące marmur - ponadczasowe piękno w nowoczesnej odsłonie

Marmur naturalny - piękny, ale kłopotliwy

Naturalny marmur od wieków zachwyca jako materiał wykończeniowy w luksusowych wnętrzach. Jest spektakularny wizualnie, różnorodny, urzeka wzorami i kolorami użylenia – jak niepowtarzalny obraz we wnętrzu. Współcześnie rzadko jednak stosujemy naturalny marmur we wnętrzach. Dzieje się tak z kilku powodów.

Marmur jest przede wszystkim bardzo drogi. Wynika to z jego ograniczonej dostępności oraz naturalnych właściwości tego kamienia. Jest on trudny w wydobyciu, obróbce i transporcie ze względu na dużą wagę oraz kruchość. Nie każdego stać na zakup płyt z naturalnego marmuru, ale nie tylko koszty stanowią przeszkodę w stosowaniu marmuru - jest on także trudny w utrzymaniu. Naturalnie jest to kamień o wysokiej porowatości, co oznacza, że chłonie wodę oraz inne substancje, nie jest odporny na zaplamienia. Niezaimpregnowany marmur przyjmuje zabrudzenia i nie można go już doczyścić. Aby zachował swój naturalny wygląd, musi być impregnowany regularnie i nie jest to tani zabieg. Naturalny marmur nie jest też odporny na zarysowania i uderzenia – stosowany na posadzki będzie ulegać matowieniu.

Płytki imitujące marmur – ponadczasowa elegancja marmuru i trwałość gresu

Wyjątkowa uroda marmuru sprawia jednak, że wciąż chcemy go stosować we wnętrzach. Z pomocą przychodzą producenci płytek ceramicznych. Stale dopracowywane technologie produkcji i wydruku cyfrowego pozwalają obecnie na tworzenie gresów imitujących marmur tak doskonale, że trudno je odróżnić od oryginału.

Gresy imitujące marmur mają same zalety. Są odporne na zaplamienie i ścieranie, nieporównywalnie lekkie i wygodniejsze w obróbce i montażu. Są także łatwo dostępne i znacznie tańsze niż marmur naturalny. Możemy wybierać wśród niezliczonej ilości wzorów, kolorów, wykończeń matowych, polerowanych i lappato. Producenci oferują płytki imitujące marmur w formatach od wielkich płyt po drobne mozaiki.

Do jakich wnętrz pasują płytki imitujące marmur?

Płytki imitujące marmur są tak różnorodne, że pasują do bardzo wielu aranżacji. Przyjęło się przekonanie, że wzór marmuru pasuje głównie do wnętrz stonowanych, eleganckich i raczej poważnych. Współczesne aranżacje pokazują, że możliwości kompozycyjne płytek z efektem marmuru są nieograniczone.

Projektanci stosują płytki imitujące marmur nie tylko w aranżacjach w stylu klasycznym czy art deco, ale także w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, w eklektycznych połączeniach z płytkami imitującymi drewno, a nawet z pastelami. Płytki imitujące marmur nie wymagają też dużych przestrzeni. Doskonale będą pełnić rolę dekoracyjną w małej łazience lub nad blatem w kuchni, szczególnie w formie klasycznej kwadratowej mozaiki, heksagonów, płytek chevron lub ciętych w inne ozdobne formaty.

Płytki imitujące ciemny marmur w aranżacjach klasycznych i art deco

Płytki imitujące marmur są podstawą każdej klasycznej aranżacji łazienki, salonu czy kuchni. Popularnością cieszą się szczególnie wnętrza w stylu modern classic - spokojne, wyrafinowane i eleganckie dzięki zastosowaniu płytek imitujących marmur w stonowanych wzorach i barwach. Do takich aranżacji najlepiej sprawdzą się połączenia płytek imitujących marmur w szarych odcieniach z beżami i bielą oraz złotymi dodatkami w postaci armatury, grzejników dekoracyjnych i akcesoriów łazienkowych.

Wnętrza art deco z kolei są oparte na kontrastach, geometrycznych wzorach i połyskujących dodatkach. Ten charakterystyczny kontrast we wnętrzach w stylu art deco jest często zbudowany na zestawieniu płytek imitujących jasny i ciemny marmur. Jeśli zdecydujemy się na aranżację w stylu art deco ze złotymi akcentami, polecamy wybrać płytki imitujące ciemny marmur ze złotą żyłą, na przykład z kolekcji Bellezza Fashion Gold lub Bellezza Night Gold w wykończeniu polerowanym.

Wielkoformatowe płytki imitujące marmur – wielkie wrażenie w rozsądnej cenie

Nowe możliwości aranżacyjne otwierają przed nami płytki imitujące marmur w dużych formatach. Duże formaty pozwalają uzyskać jeszcze doskonalsze wrażenie naturalnego marmuru, ponieważ dzięki ich zastosowaniu ograniczamy powtarzalność wzorów oraz niezbędne fugi. To wielka zaleta w małej łazience - jeśli zastosujemy duże formaty płytek imitujących marmur w połysku, pomieszczenie zrobi się optycznie przestronniejsze i jaśniejsze.

W kuchni duże formaty możemy zastosować na ścianie nad blatem kuchennym. To rozwiązanie nie tylko stylowe, ale i bardzo praktyczne - im mniejsza ilość fug, tym łatwiejsze utrzymanie ściany w czystości, szczególnie w okolicy zlewu i płyty grzewczej.

Ile twarzy ma płytka?

Na dużych ścianach, w dużych łazienkach, dzięki zastosowaniu wielkich formatów uzyskamy niezwykle pożądane wrażenie monolitycznej płyty marmuru. Na takim tle pięknie będą się prezentować wanny wolnostojące lub duże ścianki prysznicowe typu walk-in.

Przy wyborze płytek, także tych w dużym i wielkim formacie, warto zwrócić uwagę na ilość "twarzy" płytki dostępnych w kolekcji. Do dużych powierzchni - na podłogi salonów czy ściany dużych łazienek najlepiej wybrać kolekcje, w których producent oferuje co najmniej kilka wzorów rysunku na płytce. Jest to szczególnie ważne przy kolekcjach z wyraźnym użyleniem marmuru. Jeśli dodatkowo przy montażu będziemy obracać płytki względem siebie, wówczas wzór nie będzie się powtarzał i uzyskamy wrażenie zastosowania naturalnego kamienia.

Do dużych powierzchni polecamy płytki imitujące marmur w dużych formatach - kolekcję Marmowell Gold - płytki imitujące jasny marmur w formacie 120 x 120 cm, oraz kolekcję Madalin Gold z płytkami w formacie 120 x 120 cm.

Powiązane produkty

Może Cię zainteresować